Funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń w powiecie ostrowieckim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to ogólnopolski program, który jest narzędziem wymiany informacji pomiędzy policją a społeczeństwem. To narzędzie dzięki, któremu wszyscy możemy mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Od początku jej funkcjonowania do dziś na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu ostrowieckiego 374 razy nanieśli zgłoszenia co do miejsc, które mogą być zagrożone.
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. Jest to innowacyjne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Informacje, które są prezentowane na mapach uwzględniają nie tylko kategorie przestępstw i wykroczeń, ale i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców mogą negatywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa. W 2016 roku z tej formy kontaktów społeczeństwa z Policją mieszkańcy powiatu ostrowieckiego skorzystali 219 razy. W niespełna dwa miesiące 2017 roku, koordynatorzy odnotowali już 155 zgłoszeń. Każda informacja uzyskana tą drogą jest wnikliwie weryfikowana przez ostrowieckich policjantów. Do chwili obecnej pozytywnie zweryfikowano 122 zgłoszenia. Większość dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 113 zgłoszeń, przekraczania dozwolonej prędkości – 107 zgłoszeń, nieprawidłowego parkowania – 41 zgłoszeń, niewłaściwej infrastruktury drogowej – 11 zgłoszeń, żebractwa – 14 zgłoszeń, miejsc grupowania się małoletnich – 13 i aktów wandalizmu – 5 zgłoszeń.
Każde zgłoszenie trafia do policjantów odpowiedniej komórki organizacyjnej Policji. Zebrane informacje pozwalają na lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu. Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Opr. EL