Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania dowódczo – sztabowe „Pościg 2017” w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Pościg 2017”. Celem działań było przede wszystkim udoskonalenie współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych oraz sprawdzenie umiejętności kierowania podległymi siłami i środkami.

Wczorajsze ćwiczenia dowódczo – sztabowe pod kryptonimem „Pościg 2017” rozpoczęły się spotkaniem w sali narad, w budynku ostrowieckiej komendy policji. W jego trakcie omówiono metody i techniki prowadzenia działań przy ul. Wesołej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dokonano analizy sytuacji operacyjnej planowanego przedsięwzięcia.

Praktyczna część ćwiczeń rozpoczęła się od zgłoszenia do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim o kradzieży samochodu. Uzbrojeni sprawcy kradzieży doprowadzili do wypadku drogowego z innym pojazdem. Pasażerka, w skutek próby ujęcia obywatelskiego została zakładniczką. Komendant Powiatowy Policji ogłosił alarm, a policjanci natychmiast podjęli czynności, w tym także zostały wystawione posterunki blokadowe. Przestępcy uwięzionej kobiecie grozili bronią i ukryli się w trudno dostępnym miejscu. W kierunku interweniujących policjantów sprawcy oddali strzały. W trakcie podjętych działań z napastników został ranny. Na miejsce przybyli także policyjni negocjatorzy oraz funkcjonariusze Nieetatowego Pododdziału Policji. Dodatkowo, w trakcie prowadzonych czynności na skutek wcześniejszych uszkodzeń skradzionego pojazdu doszło do jego zapalenia, co zagrażało bezpieczeństwu pobliskich budynków. Na skutek podjętych negocjacji sprawcy, uwolnili zakładniczkę i poddali się. Po ich zatrzymaniu osobom poszkodowanym została udzielona pomoc przedmedyczna, a strażacy ugasili powstały pożar. Na miejscu zdarzenia pracowali również funkcjonariusze z grupy operacyjno - procesowej.  

Ćwiczeniami dowodził Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim mł. insp. Krzysztof Panaszewski. Obserwatorem działań z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach był asp. Marcin Dziadowicz – specjalista Sztabu Policji oraz zaproszeni przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. W działaniach brali udział także strażacy oraz ochotnicy z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy wraz z komendantem ostrowieckiego Hufca ZHP Dariuszem Czupryńskim. 

Symulowane zdarzenia przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz odzwierciedlały rzeczywiste działania. Uczestniczące w nim służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazywały się pełnym profesjonalizmem oraz zaangażowaniem.

 

Opr. EL

Powrót na górę strony