Mundurowe na spotkaniu profilaktycznym
Wczoraj policjantki z ostrowieckiej komendy spotkała się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Ćmielowie. Tematyka spotkania była różnorodna i dotyczyła m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktu młodzieży z osobami nieznajomymi i cyberprzemocy, a także trwającej kampanii pn.„Dzieciństwo bez przemocy”.
Wczoraj policjantki z ostrowieckiej komendy wzięły udział w spotkaniu z uczniami w Publicznej Szkole Podstawowej w Ćmielowie. Podczas pogadanki mundurowe omówiły z dziećmi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypomniały m.in. o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz chodzenia właściwą stroną drogi. Funkcjonariuszki zwróciły także uwagę na konieczność korzystania z fotelików oraz z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Opowiedziały również jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu po zmroku. W trakcie spotkania słuchacze dowiedzieli się, z jakimi niebezpieczeństwami mogą się spotkać podczas kontaktu z osobą obcą oraz mającą złe zamiary. Ponadto mundurowe omówiły pozycję „żółwia”, która zapewnia maksimum bezpieczeństwa w przypadku kontaktem dziecka ze zwierzęciem, gdyż pozwala na osłonięcie znacznej powierzchni ciała. Uświadomiły one słuchaczom, że po jej przyjęciu niedostępne stają się takie partie ciała, jak: twarz, szyja, brzuch, nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne. Jednocześnie części ciała, które pozostają odkryte, na skutek ich napięcia są trudniejsze do chwycenia przez atakującego psa.
Kolejno funkcjonariuszki krok po kroku wyjaśniły słuchaczom czym jest zjawisko cyberprzestępczości i jakimi metodami posługują się sprawcy. Wskazały również sposoby, jak się przed nimi ustrzec. Mundurowe przekazały także informację, gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku stania się ofiarą takiego przestępstwa.
Do cyberprzemocy można zaliczyć wyzywanie, ośmieszanie, oczernianie innej osoby bądź grupy osób za pośrednictwem Internetu. Cyberprzemocą jest również filmowanie lub fotografowanie kogoś bez jego zgody, a następnie zamieszczanie w sieci tych materiałów. Taką formą przemocy są zagrożone w szczególności dzieci, które nie zdają sobie sprawy z czyhających na nie internetowych niebezpieczeństw.
Ponadto w ramach trwającej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” policjantki opowiadał o szacunku i równym traktowaniu. Wskazały również jak bronić się przed przemocą i skąd czerpać pomoc w sytuacjach zagrożenia.
Głównymi celem tej kampanii jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które ukierunkowane są na uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa oraz propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Opr.EW
Źródło:KPP Ostrowiec Świętokrzyski