Dzielnicowi z Kunowa rozmawiali o odpowiedzialności nieletnich
Wczoraj dzielnicowi z Komisariatu Policji w Kunowie wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Publicznej Szkole Podstawowej w Waśniowie. Podczas prelekcji z gronem pedagogicznym i uczniami mundurowi omówili tematykę związaną między innymi z odpowiedzialnością nieletnich.
Wczoraj dzielnicowi z Komisariatu Policji w Kunowie udali się na spotkanie profilaktyczne do Publicznej Szkoły Podstawowej w Waśniowie. Podczas prelekcji mundurowi wytłumaczyli słuchaczom co oznacza określenie czyn karalny omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowym. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci poinformowali również uczestników co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Funkcjonariusze wspomnieli ponadto o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego korzystania z sieci internet oraz o zasadach, którymi powinny kierować się młodzi ludzie korzystający z wszelkiego rodzaju grup społecznościowych czy forów internetowych. Przede wszystkim starali się przekazać słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy. Młodzieży przekazano informację o serwisie www.helpline.org.pl nr tel. 0 800 100 100, gdzie mogą szukać pomocy.
Dzielnicow przypomnielii, także słuchaczom następujące numery, pod którymi można szukać pomocy:
-
116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
-
116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
-
800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
Policjanci poinformowali również, że Rzecznik Praw Dziecka prowadzi darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12. Pod tym numerem zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. W zespole Telefonu Zaufania dyżurują eksperci – psycholodzy, pedagodzy, terapeuci oraz prawnicy. Ponadto młodzi ludzie mogą kontaktować się również przez specjalny czat.
Opr.EW
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski