Debata społeczna pod hasłem „Cyberprzemoc – odpowiedzialność karna”
Wczoraj w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się gminna debata społeczna pod hasłem „Cyberprzemoc – odpowiedzialność karna”. Udział w niej wzięli uczniowie szkół średnich z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego. W trakcie debaty poruszono istotne kwestie dotyczące zagrożeń w sieci oraz odpowiedzialności nieletnich. Uczestnicy poznali również strukturę naszej jednostki, oraz zasady rekrutacji do służby w Policji.
Wczorajszą debatę rozpoczął od przywitania zaproszonych gości Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim mł.insp. Krzysztof Panaszewski. Gościem specjalnym była Pani Magdalena Majewska – psycholog i psychotraumatolog. W debacie uczestniczyli uczniowie szkół średnich wraz z opiekunami oraz ostrowieccy policjanci.
Po rozpoczęciu debaty i przywitaniu uczestników mundurowi omówili tematykę dotyczącą sposobu zgłaszania na Policję zagrożeń za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz działanie aplikacji ,, Moja Komenda”. Kolejno przedstawione najważniejsze zagrożenia związane z zachowaniami ryzykownymi wśród młodzieży, w tym problematykę cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej i karnej nieletnich. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na konieczność świadomego korzystania z Internetu oraz dbania o bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.
Magdalena Majewska zwróciła uwagę na to, że w pierwszej kolejności powinniśmy sami zadbać o siebie. Z Internetu należy korzystać z umiarem i z zachowaniem rozsądku. Należy uważać na to, jakie treści tam umieszczamy, by inni nie mieli powodu nas wyśmiewać i żebyśmy sami nie zrobili komuś krzywdy. Zdarza się też, że intymne fotografie przekazujemy przyjaciółce lub chłopakowi, a nigdy nie wiemy, jak zostaną one wykorzystane, gdy relacje się rozpadną. Prelegentka odpowiadała w jaki sposób powinniśmy reagować na przemoc i jak powinniśmy się zachować, gdy padniemy ofiarą ataków ze strony innej osoby, a także co zrobić, abyśmy sami nie stali się sprawcami.
Na koniec spotkania stróże prawa promowali zawód policjanta oraz o dobiegające końca kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”. Mundurowi zachęcali słuchaczy, aby wstąpili w szeregi ich formacji. Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się więcej na temat tego jak wygląda sama procedura przyjęcia do służby w Policji.
Kolejno policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy oraz wyjaśniali niezrozumiałe dla nich zagadnienia.
Na zakończenie debaty przybyli goście otrzymali ulotki z informacjami dla kandydatów do służby w Policji oraz numerami telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
Opr.EW
Źródło:KPP Ostrowiec Świętokrzyski