Mundurowi na spotkaniach profilaktycznych
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu ostrowieckie policjantki wspólnie z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Ćmielowie przy współpracy z pracownikami Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przeprowadziły spotkania z dziećmi i seniorami. Podczas prelekcji mundurowi opowiadali o czyhających zagrożeniach w cyberprzestrzeni.
Wczoraj policjantki z ostrowieckiej komendy wspólnie z Panią Iloną Kuźdub z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego udały się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim na spotkanie profilaktyczne. Tematem wiodącym w okazji Dnia Bezpiecznego Internetu było bezpieczeństwo w sieci. Takie same spotkania odbyły się Dziennym Domu Seniora + i Klubie Seniora + w Ćmielowie, w którym udział wzięli dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Ćmielowie.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie, a jego obchody w naszym kraju trwają do końca marca 2025 roku w ramach lokalnych inicjatyw edukacyjnych.
Podczas spotkań omówiono zagrożenia płynące z sieci, a zwłaszcza skupiono się na zjawisku cyberprzemocy. Mundurowi rozmawiali na temat możliwości, jakie daje Internet. Słuchacze w trakcie spotkań dowiedzieli się o zagrożeniach jakie mogą pojawić się w cyberprzestrzeni oraz jak takich zagrożeń unikać. Policjanci wskazali jak mądrze i bezpiecznie poruszać się po stronach internetowych i korzystać z różnego rodzaju portali społecznościowych. Celem spotkań było zwiększenie świadomości w kwestii zagrożeń internetowych. Funkcjonariusze wyjaśnili, jakie zachowania w Internecie są niebezpieczne. Zwracając szczególną uwagę na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci oraz na niebezpieczeństwa z tym związane. Przypomnieli także o przestrzeganiu zbioru zasad przyzwoitego zachowywania się w Internecie.
Szczególną uwagę podczas spotkania z seniorami funkcjonariusze zwrócili na oszustwa, jakie są popełniane wobec tej grupy społecznej. Mundurowe przekazali uczestnikom spotkania niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstwa metodą „na wnuczka”, „policjanta” czy też „bankowca”. Policjanci poinformowali również słuchaczy, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Prowadzący prelekcje wyjaśnili również, jak można w prosty sposób poinformować mundurowych o niepokojących sprawach występujących w środowisku lokalnym za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak funkcjonuje to narzędzie i jakie sytuacje oraz zagrożenia można tam nanosić. W trakcie spotkania seniorzy mieli również okazję wysłuchać wskazówek dotyczących zabezpieczania swoich mieszkań.
Opr.EW
Źródło:KPP Ostrowiec Świętokrzyski